Forum www.baybus.fora.pl Strona Główna www.baybus.fora.pl
BAYBUS Starania - Ciąża - Macierzyńswto - Nasz Kobiecy Świat
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przygotowania do ciąży

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.baybus.fora.pl Strona Główna -> Starania o dziecko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eternity
Stara wyga



Dołączył: 21 Lip 2011
Posty: 5987
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:08, 22 Lip 2011    Temat postu: Przygotowania do ciąży

Wybór lekarza i pierwsze badania
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybór ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. Może być to twój stały lekarz, ale również całkiem nowa osoba, polecona przez kogoś z rodziny lub przyjaciół. Warto zapoznać się z opiniami innych, którzy na podstawie własnych doświadczeń doradzą specjalistę sprawdzonego, mającego duże doświadczenie w prowadzeniu ciąży, poparte sukcesami w tej dziedzinie. Musisz koniecznie udać się do niego na wizytę, jeszcze przed ciążą. Twój lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i dokładnym badaniu określi twój ogólny stan i skieruje na potrzebne badania. Jednocześnie zapozna cię z podstawowymi zasadami, jakich należy przestrzegać w czasie ciąży.
Powinnaś zrobić podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, oznaczenie grupy krwi i czynnika RH, ogólna analiza moczu). Warto też zbadać krew na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. To groźna dla płodu choroba, która może spowodować uszkodzenie mózgu u maleństwa. Powinnaś również sprawdzić, czy nie masz chlamydiozy. Dość często nie daje ona żadnych objawów, a powoduje poronienia i porody przedwczesne.
Wylecz zęby. Próchnica i choroby dziąseł bywają przyczyną porodu przedwczesnego i infekcji u dziecka. Poza tym, będąc w odmiennym stanie, trzeba unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich i stosowania znieczulenia.
Pamiętaj, że także twój partner powinien skontrolować swój ogólny stan zdrowia.

Szczepienia
Przed zajściem w ciążę należy rozważyć konieczność szczepień. Lekarz-ginekolog na pewno zaleci ci takie, które koniecznie musisz przeprowadzić. Jeżeli w dzieciństwie nie przechodziłaś takich chorób zakaźnych, jak: odra, różyczka czy świnka, to w fazie planowania ciąży szczepienia przeciwko nim są konieczne. Najlepiej je wykonywać nawet 6 miesięcy przed planowaną ciążą, gdyż mogą one zagrażać zdrowiu i życiu twojego nienarodzonego dziecka. Dodatkowo można zaszczepić się na WZW B (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B), czyli żółtaczkę. Wszystkie te szczepienia są zalecane szczególnie kobietom, które pracują bądź przebywają w dużych skupiskach ludzi, np. nauczycielkom, lekarkom itp., gdyż to one właśnie są bardziej narażone na ryzyko zakażenia się bakteriami. O wszelkie inne kroki, które należy podjąć w zakresie szczepień, pytaj swojego lekarza.

Witaminy i mikroelementy
Zapytaj swojego lekarza, jakie witaminy i mikroelementy powinnaś zażywać. Zwykle wystarcza zbalansowana dieta, ale zdarzają się również niedobory różnych pierwiastków, które w przyszłości mogą mieć przykre następstwa dla twojego dziecka. Należy je jak najszybciej uzupełnić! Pamiętaj o kwasie foliowym! Jest on bardzo ważną witaminą z grupy B, która pozwala na prawidłowy rozwój płodu oraz zapobiega wadom wrodzonym u potomstwa. Jego przyjmowanie należy rozpocząć już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Bardzo ważne jest, byś nie przyjmowała żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy już jesteś w ciąży. Nawet zwykła tabletka od bólu głowy lub syrop na kaszel może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w twoim łonie. Konsultacje ze specjalistą są w tej kwestii bardzo ważne. Tylko dzięki nim dowiesz się, jakie leki są bezpieczne w czasie ciąży, a jakich absolutnie nie można zażywać.
Przyjmuj kwas foliowy
Jego niedobór przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach może spowodować wady rozwojowe układu nerwowego u maleństwa. Lekarze zalecają zażywanie kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Sugerują też przyjmowanie preparatów z jodem, oczywiście po wykluczeniu chorób tarczycy. Niedostatek jodu może spowodować zaburzenia w rozwoju umysłowym dziecka.


Twoja waga
Zadbaj o swoją wagę. Kobiety planujące ciążę powinny zwrócić uwagę na ciężar swojego ciała. Otyłość sprzyja częstszym powikłaniom, a przyszłe mamy czują się w ciąży bardziej ociężałe, mniej wydolne i szybko się męczą. Mają również większe trudności podczas porodu. Niedowaga u kobiet także nie jest wskazana. Wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą i wpływa negatywnie na jego dalszy rozwój. Dzieci niedożywione częściej zapadają na takie schorzenia, jak: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Skontroluj swoją wagę już teraz. Jeżeli odbiega od normy, podejmij odpowiednie kroki w celu jej regulacji.

Dieta
Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, co jesz, gdyż jedno z powiedzeń mówi, że „człowiek jest tym, co je”. Pokaż się w tym względzie z jak najlepszej strony. Dieta zarówno przed, jak i w trakcie ciąży, rzutuje na rozwój twojego maleństwa. Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze, jedz regularnie, raczej mniejsze ilości – ale częściej. Twój jadłospis powinien obfitować w spore ilości białka, wapnia, witaminy D, żelaza, witaminy C, cynku i kwasu foliowego. Znajdziesz je w takich produktach, jak: świeże owoce i warzywa (np. czerwona papryka czy truskawki – źródła witaminy C), pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, makaron, płatki owsiane (te ostatnie np. dostarczają błonnika, są bogate w żelazo oraz kwas foliowy), a także mięso, ryby, jajka, mleko i jego przetwory, rośliny strączkowe, orzechy oraz oliwa i olej. Należy pamiętać, że dieta powinna być zróżnicowana, ale ważne jest również, by produkty były smakowite i dobrze przyrządzone.

Używki
W planach na kolejne miesiące powinnaś mieć wyzbycie się wszelkich szkodliwych nałogów. Bezwzględnie rzuć palenie! Najlepiej od razu, gdy tylko w twojej głowie zaświata myśl o dziecku, obowiązkowo na 3 miesiące przed poczęciem. Im szybciej, tym lepiej. Nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na ciążę, zarówno na jej przebieg, jak również na etap planowania poczęcia. Może być przyczyną poważnych zaburzeń płodności, a tym samym zmniejszyć wasze szanse na potomstwo. Nie mówiąc już o zabójczym wpływie dymu tytoniowego na rozwijający się w łonie matki organizm. Narkotyki, nikotyna, alkohol są wrogiem – zarówno dla ciebie jak i twojego dziecka. Dlatego, jeżeli dopadł cię syndrom uzależnienia bądź korzystasz z nich sporadycznie, to planowanie ciąży jest najodpowiedniejszym momentem na zrezygnowanie z używek.
Uwielbiasz kawę i herbatę? Wypijasz kilka filiżanek dziennie? Być może nie zdajesz sobie sprawy, że jeśli masz problemy z płodnością, kofeina może zmniejszyć twoje szansę na poczęcie dziecka. Unikaj jej nadmiaru, a najlepiej zastąp „małą czarną” sokami owocowymi, warzywnymi i dużą ilością niegazowanej wody.

Aktywność fizyczna
Nowe plany pociągają za sobą konsekwencję zmiany trybu życia. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną. Dużo spaceruj, gimnastykuj się, pływaj! Odpowiednie ćwiczenia poprawią nie tylko twoją kondycję, ale rozluźnią i uelastycznią twoje mięśnie. Dzięki nim poród będzie łatwiejszy, a samopoczucie w trakcie ciąży dużo lepsze. W czasie tych magicznych dziewięciu miesięcy wcale nie musisz rezygnować z aktywności, powinnaś jedynie dostosować rodzaj ćwiczeń do swojego stanu. Bardzo pomocne w tym względzie są szkoły rodzenia.

Ciąża a praca zawodowa
Praca zawodowa wcale nie musi być przeszkodą dla kobiety w ciąży. Pamiętaj tylko, że musisz o siebie dbać i dostosować obowiązki do możliwości. Ważny jest również charakter pracy. Są zawody, których wykonywanie nie ma żadnego znaczenia dla przebiegu ciąży, ale i takie, które mogą jej szkodzić (przede wszystkim wykonywanie cięższej pracy fizycznej). Wbrew utartemu stereotypowi, przyszła mama może być dobrym pracownikiem i może czerpać z pracy bardzo dużo satysfakcji. Na początku, gdy już dowiesz się, że jesteś w ciąży, powiadom o tym swojego pracodawcę. Przekazanie tej informacji wiąże się z pewnymi obawami, jednak istnieją argumenty przemawiające za tym, żeby zrobić to jak najszybciej. Przede wszystkim pracodawca nie może zatrudniać kobiet w pewnych porach dnia, czy w godzinach nadliczbowych, a także w warunkach szkodliwych dla ich zdrowia. Powinnaś zapoznać się z prawem pracy, odnoszącym się do kobiet w ciąży. To pomoże ci zdobyć cenne informacje na temat twoich przywilejów, praw i obowiązków w czasie ciąży.
Nie powinnaś obawiać się o swoją pracę. Twój szef nie może cię zwolnić w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego (chyba, że dyscyplinarnie - za niedopełnienia obowiązków czy rażące zaniedbania). Dotyczy to każdej umowy o pracę, z wyjątkiem umów na okres próbny krótszy niż miesiąc.


Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inez
Pikaczu



Dołączył: 21 Lip 2011
Posty: 2021
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:10, 22 Lip 2011    Temat postu:

teraz patrzylam w mama i dziecko to ustala sie na pierwszej wizycie przebieg wszystkich spotkan
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Elunia
Stara wyga



Dołączył: 18 Lip 2011
Posty: 4774
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: stare bb

PostWysłany: Pią 17:41, 22 Lip 2011    Temat postu:

chyba,że tak jak ja zmienia się 3x lekarza Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.baybus.fora.pl Strona Główna -> Starania o dziecko
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin